Tähejälgede pildistamise koolitus (06.04.2016)

Pimedas öötaevas näeme säramas tuhandeid tähti. Kuna me seisame pöörleva Maa pinnal, paistab tähistaevas meie kohal pöörlevat, tehes ühe täisringi 24 tunniga. Kuidas seda tähistaeva liikumist pildile püüda? Käesolev koolitus just seda õpetabki – teemaks on tähejälgede pildistamine.

Koolituse edukas läbija:

  • tunneb pimedas pildistamise peamisi töövõtteid;
  • oskab kaamerat tähtedele teravustada;
  • oskab kogutud üksikpildid kauniks astrofotoks või timelapse-videoks kokku monteerida.

Martin Mark «Tähetriibud»
Martin Mark «Tähetriibud»

Koolituse teemad

  • Tähistaeva liikumine ja kuidas seda pildistamisel arvesse võtta?
  • Milliseid objektiive ja kaamera seadeid kasutada tähejälgede pildistamiseks?
  • Kuidas pimedas teravustada ja kadreerida?
  • Kuidas kogutud pildimaterjali arvutiga töödelda?
  • Vabavaralise arvutiprogrammi StarStaX kasutamine tähejälgede pildi kokkumonteerimiseks.
  • Timelapse-video kokkumonteerimine.
  • Selge ilma korral toimub tähistaeva pildistamine Tõravere teleskoobikuplite vahel. Pilves ilmaga saab harjutada fotoaparaadi käsitsemist öistes tingimustes.

Pilditöötluse harjutamiseks saab kasutada näidis-pildimaterjali, mille võib laadida oma arvutisse. Soovitatav on kaasa võtta sülearvuti, millega kohapeal kaasa töötada. Programm StarStaX on saadaval erinevate platvormide jaoks (Windows, Mac OS X, Linux).

Koolituse info

Toimumise aeg: kolmapäev, 6. aprill 2016 kell 18.30–22.00 (selge ilma korral tähistaeva pildistamine kuni kella 23-ni)
Toimumiskoht: Tartu Observatooriumi külastuskeskus, Tõravere, Tartumaa
Koolituse maht: 4 akadeemilist tundi

Koolitus toimub observatooriumi seminariruumis. Kõigil osalejatel on töölauaga istekoht ja võimalus kasutada internetiühendust.

Lektorid: Taavi Tuvikene ja Martin Mark

Taavi Tuvikene astronoomiahuviliste kokkutulekul esinemas Taavi Tuvikene on astronoom ja fotograaf, Tartu Observatooriumi teadur. Aktiivse popularisaatorina on Taavi esinenud ettekannetega paljudel astronoomiahuviliste kokkutulekutel ja Tartu Tähetorni loengutel ning viinud läbi vaatlusõhtuid.

Martin Mark Ööfotograaf Martin Mark on aastaid tegelenud öiste maastike, Linnutee ja virmaliste pildistamise ning valgusmaalingutega. Suure tunnustuse pälvis Martini foto Linnuteest koos Iridiumi sähvatusega, mis valiti 2. septembril 2015 astronoomia päevapildiks.

Taavi Tuvikene on varasemalt õpetanud huvilistele astrofotograafiat ning Martin Mark on läbi viinud ööfotograafia koolitust. Üheskoos viisid Taavi ja Martin oktoobris 2015 läbi menukaks osutunud Linnutee pildistamise koolituse.

Ajakava

18.30–20.00 koolituse teoreetiline osa
20.00–20.15 vaheaeg / arutelu
20.15–21.00 praktilised harjutused arvutiga
21.00–22.00 selge ilmaga pildistame tähistaevast (soovi korral kuni kella 23-ni), pilves ilma korral harjutame fotoaparaadi käsitsemist ja teravustamist öistes tingimustes.

Võimalusel võta kaasa sülearvuti, fotoaparaat, statiiv ja distantspäästik! Eriti hea, kui on võimalik kasutada valgusjõulist lainurkobjektiivi, kuid edukalt saab hakkama ka tavalise suumiga ehk kit-objektiiviga.

Hind

Koolituse maksumus on 35 eurot.

Igale koolitusel osalejale on kingituseks Martin Marki foto «Värviline talveöö» (vaata näidist allpool). Foto on A4-formaadis, trükitud Epson 3880 printeriga kvaliteetsele Hahnemühle Photo Luster fotopaberile. Foto on autori poolt käsitsi signeeritud.

Koolituse eest saab tasuda ülekandega Selge Taevas OÜ kontole EE747700771001493893. Arvega tasumiseks palume teha vastav märge registreerimisvormi.

Lisainfo

Taavi Tuvikene | taavi@selgetaevas.ee | +372 5665 4732
Martin Mark | martin@revolutsioon.ee | +372 565 5410

Martin Mark «Värviline talveöö»
Martin Mark «Värviline talveöö»